Jak zadbać o czystość w łazience - EGEN S.A.
25 lat doświadczenia na rynku
25 lat doświadczenia na rynku  
Więcej
Ponad 200 renomowanych dostawców
Ponad 200 renomowanych dostawców  
Więcej
Szeroki i różnorodny asortyment
Szeroki i różnorodny asortyment  
Więcej
Poznaj nasze nowe kolekcje
Poznaj nasze nowe kolekcje  
Więcej
Zobacz aktualny katalog EGEN
Zobacz aktualny katalog EGEN  
Więcej

Jak zadbać o czystość w łazience

Łazienka to pomieszczenie, w którym szczególnie ważne jest zachowanie należytej higieny i czystości, bowiem może się w niej rozwijać wiele szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Regularnie sprzątając łazienkę, zapobiegniemy powstawaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń z kamienia, odkładaniu się osadów czy tworzenia grzybów i pleśni. Jak o to zadbać?

Od czego zaczynamy

Już na etapie aranżacji należy postawić na rozwiązania umożliwiające łatwe sprzątanie łazienki. Nie mniej ważne jest rozmieszczenie wyposażenia, które będzie minimalizować ryzyko zacieków i zabrudzeń. Odpowiednie materiały takie jak fugi, uszczelki, silikony uszczelniające, jak również wodoodporne gruntowanie powierzchni, na którą układać będziemy ceramikę, to pierwszy klucz do sukcesu. Jeśli nie chcemy poświęcać na sprzątanie zbyt wiele czasu, unikajmy błyszczących powierzchni i ciemnych kolorów.

Podstawowe zasady

Pamiętajmy o regularnej dezynfekcji łazienki. Systematyczność jest bardzo istotna, bowiem gromadzące się przez dłuższy czas zabrudzenia są cięższe do usunięcia. Uważajmy również, aby nie łączyć ze sobą zbyt wielu środków chemicznych na raz. Może to prowadzić do tworzenia się szkodliwych oparów wywołanych niepożądanymi reakcjami chemicznymi.

Przydatne porady

Największym wrogiem czystej łazienki jest wilgoć, tak więc pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczenia, aby nie doprowadzić do jego zagrzybienia. Bardzo istotne jest również regularne sprawdzanie drożność przewodów wentylacyjnych. Po długiej kąpieli watro wytrzeć do sucha podłogę i ściany oraz uchylić drzwi lub otworzyć okno łazienki, o ile jest to możliwe.

Unikajmy mat i dywaników, które mogą chłonąć wilgoć, przez co stają się idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów i pleśni. Zwróćmy też uwagę na ogrzewanie, bowiem ciepła powierzchnia w wilgotnym środowisku to raj dla drobnoustrojów.

Nie pozostawiajmy ręczników, gąbek, szczoteczek do zębów ani żadnych innych rzeczy, które mają kontakt z naszym ciałem w bliskim sąsiedztwie muszli klozetowej.

Płytki i fugi

Regularne czyszczenie płytek i fug eliminuje ryzyko powstawania trwałych zabrudzeń oraz odbarwień. Niektóre płytki wymagają impregnacji. Preparaty do tego przeznaczone tworzą powłokę utrudniającą osadzanie się brudu i wytrzymają wiele cykli mycia. W celu usunięcia osadu z fug można skorzystać z szerokiej gamy dedykowanych do tego celu preparatów.

Ceramika, metal i plastik

Ceramika sanitarna oraz metalowe i plastikowe błyszczące elementy dekoracyjne wymagają delikatnego czyszczenia. Najlepiej korzystać w tym celu z gąbek lub miękkich szmatek. Przy ich pomocy możemy aplikować odpowiednio dobrane środki bez ryzyka uszkodzenia czyszczonych powierzchni.

Szkło i lustra

Zacieki na kabinie prysznicowej oraz zachlapane czy zaparowane lustro to chyba najbardziej uciążliwe i widoczne zabrudzenie w każdej łazience. W dużym stopniu można je zredukować, korzystając po każdej kąpieli ze ściągaczki do wody. Pamiętajmy, aby korzystać z ekologicznych środków czystości, bowiem są o wiele zdrowsze dla środowiska a do tego bezpieczniejsze dla użytkownika.