Łazienka dla seniora i osoby z niepełnosprawnościami - EGEN S.A.
<span>20 lat</span> <span>doświadczenia</span> <span>NA RYNKU</span>
20 lat doświadczenia   NA RYNKU
Sprawdź ofertę
<span>PONAD 200</span> <span>RENOMOWANYCH </span> <span>dostawców</span>
PONAD 200 RENOMOWANYCH    dostawców
Sprawdź ofertę
<span>szeroki</span> <span>i różnorodny</span> <span>ASORTYMENT</span>
szeroki i różnorodny   ASORTYMENT
Sprawdź ofertę
<span>Poznaj</span> <span>nasze</span>  <span>nowe kolekcje</span>
Poznaj nasze    nowe kolekcje
Sprawdź ofertę

Łazienka dla seniora i osoby z niepełnosprawnościami

Przestrzeń domowa powinna być możliwie jak najbardziej dopasowana do potrzeb wszystkich użytkowników. Funkcjonalność i bezpieczeństwo to podstawowe cechy, którymi musi wyróżniać się łazienka, szczególnie ta wykorzystywana przez seniora czy osoby z niepełnosprawnościami. Wprowadzenie dodatkowych udogodnień nie jest ani bardzo kosztowne, ani czasochłonne, natomiast w znacznym stopniu podnosi komfort dbania o codzienną higienę.

Bezpieczne powierzchnie

Poślizgnięcia i potknięcia to główne przyczyny wypadków w łazience. Wszechobecna wilgoć i niefunkcjonalna przestrzeń to gotowe przepisy na uraz, nawet w przypadku młodego domownika. Oczywistym jest fakt, że ryzyko będzie jeszcze większe, gdy z łazienki korzystają seniorzy czy osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego na podłodze warto zastosować płytki antypoślizgowe, które skutecznie zapobiegają upadkom na mokrych powierzchniach (klasa antypoślizgowości określana jest literą R oraz cyframi w przedziale od 9 do 13). Można również wyposażyć łazienkę w maty antypoślizgowe, bowiem materiał z którego są wykonane przywiera do podłogi i tym samym zmniejsza ryzyko upadku. Tego typu zabezpieczenia są przydatne w okolicach wanny, kabiny prysznicowej i umywalki, a więc w miejscach szczególnie narażonych na zalanie wodą.

Wanna a prysznic

Dla osób starszych lub ograniczonych ruchowo prysznic jest rozwiązaniem o wiele bardziej wygodnym i bezpiecznym od wanny. Przy wyborze kabiny prysznicowej należy wybrać brodzik z jak najniższym progiem lub - jeśli to możliwe - już na etapie projektu zrezygnować z brodzika i zdecydować się np. na odpływ liniowy.

Armatura

Na pewno dużym udogodnieniem dla każdego użytkownika będzie bateria z termostatem, która pozwoli utrzymać stałą temperaturę wody w kabinie prysznicowej. Jest to szczególnie przydatne jeśli ciśnienie wody w rurach jest niestabilne i zmienia się podczas pracy urządzeń takich jak pralka czy zmywarka. Na skutek tego zjawiska temperatura wody ulega gwałtownym wahaniom, co może utrudniać kąpiel, a nawet grozić poparzeniami skóry.

Toaleta     

Zalecane jest, aby miska WC dla seniora miała nieco większe gabaryty od wersji standardowej. Inna powinna być również wysokość jej zamontowania. W przypadku kiedy nie możemy pozwolić sobie na zmianę umiejscowienia sedesu, warto wykorzystać specjalną nakładkę, która podwyższy położenie miski WC i tym samym ułatwi osobom z ograniczeniami ruchowymi siadanie i wstawanie. Równie pomocne mogą okazać się zamontowane w okolicy sedesu specjalne uchwyty czy poręcze.

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do skorzystania z pomocy wykwalifikowanych projektantów i doradców Galerii Łazienek EGEN w Lublinie.