Przepis na bezpieczną łazienkę - EGEN S.A.
<span>20 lat</span> <span>doświadczenia</span> <span>NA RYNKU</span>
20 lat doświadczenia   NA RYNKU
Sprawdź ofertę
<span>PONAD 200</span> <span>RENOMOWANYCH </span> <span>dostawców</span>
PONAD 200 RENOMOWANYCH    dostawców
Sprawdź ofertę
<span>szeroki</span> <span>i różnorodny</span> <span>ASORTYMENT</span>
szeroki i różnorodny   ASORTYMENT
Sprawdź ofertę
<span>Poznaj</span> <span>nasze</span>  <span>nowe kolekcje</span>
Poznaj nasze    nowe kolekcje
Sprawdź ofertę

Przepis na bezpieczną łazienkę

Łazienka jest statystycznie najniebezpieczniejszym pomieszczeniem w domu. Mokre i śliskie powierzchnie, urządzenia elektryczne używane w wilgotnym środowisku - oto główne zagrożenia, jakie towarzyszą nam każdego dnia podczas użytkowania łazienki. W tym artykule skupimy się na rozwiązaniach, które sprawią, że ryzyko wypadku zostanie ograniczone do minimum.

Już podczas tworzenia projektu łazienki powinniśmy zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Szczególnie w przypadku, gdy korzystać z niej będą dzieci, seniorzy lub osoby niepełnosprawne. Wanna, ze względu na wysoki próg, który musimy pokonać przy wchodzeniu i wychodzeniu oraz śliską powierzchnię, nie jest rozwiązaniem bezpiecznym dla wymienionych grup użytkowników. Jeżeli jednak już ją posiadamy, zalecane jest korzystanie z mat antypoślizgowych lub nałożenie na nią powłoki zwiększającej przyczepność.

Akcesoria, które pomogą w zachowaniu bezpieczeństwa i samodzielności seniorów oraz osób niepełnosprawnych są szeroko dostępne i swobodnie możemy dobrać rozwiązania odpowiednie do naszej łazienki. Poręcze i siedziska mają chropowatą powierzchnię, dzięki czemu chwyt jest pewny, nawet kiedy są wilgotne. Powinniśmy je umieszczać przy wannie, w kabinie prysznicowej, w okolicach toalety i umywalki.

Unikajmy ozdobnych wykładzin i dywanów na ułożonych płytkach ceramicznych. Zwiększają one ryzyko poślizgnięcia lub potknięcia się, co może skończyć się niebezpiecznym upadkiem. Na ile to możliwe regularnie osuszajmy śliskie powierzchnie.

Pamiętajmy, że niebezpieczne przedmioty, takie jak maszynki do golenia, nożyczki czy środki czystości, powinniśmy przechowywać poza zasięgiem dzieci. Niezwykle istotne jest także, aby gniazdka elektryczne były wodoszczelne i bezpiecznie umiejscowione.

Jeżeli kabina prysznicowa, to najlepiej bez brodzika, dzięki czemu eliminujemy konieczność przechodzenia przez próg, minimalizując tym samym ryzyko potknięcia i upadku. Tego typu kabina ma estetyczny wygląd, łatwiej jest ją utrzymać w czystości i dodatkowo optycznie powiększa łazienkę.

Stałą temperaturę wody pomoże nam utrzymać bateria z termostatem. Jest ona szczególnie przydatna, gdy temperatura wody w łazience gwałtownie zmienia się podczas pracy urządzeń takich jak pralka czy zmywarka, co grozi poparzeniami skóry.

Płytki antypoślizgowe to kolejny element, który znacznie zwiększy nasze bezpieczeństwo korzystania z łazienki. Na rynku dostępny jest szeroki wybór płytek podłogowych z wysokim współczynnikiem antypoślizgowości. W Galerii Łazienek EGEN doradcy klienta chętnie podpowiedzą jakie wybrać, aby były bezpieczne i trwałe w użytkowaniu.

Na koniec zamek do drzwi łazienkowych. Najlepiej wybierzmy taki, aby w razie konieczności istniała możliwość otworzenia go od zewnątrz. Jeśli za naszą zdecydujecie się na powyższe rozwiązania, będziecie mogli się cieszyć estetyczną, ale przede wszystkim bezpieczną łazienką.