Wanna, prysznic czy parawan - co wybrać? - EGEN S.A.
<span>20 lat</span> <span>doświadczenia</span> <span>NA RYNKU</span>
20 lat doświadczenia   NA RYNKU
Sprawdź ofertę
<span>PONAD 200</span> <span>RENOMOWANYCH </span> <span>dostawców</span>
PONAD 200 RENOMOWANYCH    dostawców
Sprawdź ofertę
<span>szeroki</span> <span>i różnorodny</span> <span>ASORTYMENT</span>
szeroki i różnorodny   ASORTYMENT
Sprawdź ofertę
<span>Poznaj</span> <span>nasze</span>  <span>nowe kolekcje</span>
Poznaj nasze    nowe kolekcje
Sprawdź ofertę

Wanna, prysznic czy parawan - co wybrać?

Wanna czy prysznic? To jedno z najtrudniejszych pytań przy projektowaniu nowej łazienki. Dokonując tego wyboru należy wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak: przestrzeń do zagospodarowania, wymagania i potrzeby domowników, a także budżet. Posiadanie osobnej wanny i prysznica to luksus, na który mogą sobie pozwolić jedynie właściciele przestronnych wnętrz. W małej łazience musimy znaleźć miejsce dla całego niezbednego wyposażenia na ograniczonej powierzchni, dlatego temat nie jest prosty.

Klasyczna wanna to nadal wybór prawie 50% Polaków, choć czasem jest to pewnie konsekwencją indywidualnych przyzwyczajeń i upodobań, nie możemy pominąć plusów wynikających z tego rozwiązania. Wieczorna kąpiel może być świetnym sposobem na relaks i wyciszenie. Dodanie soli leczniczej lub aromatycznych ziół i kwiatów pozwoli Wam na przeniesienie metod leczenia uzdrowiskowego do domowego zacisza. Osoby opiekujące się dziećmi powinny też wziąć pod uwagę większą łatwość przy kąpieli nawet najbardziej ruchliwego malucha. Niestety jest to też mniej ekonomiczne rozwiązanie, przeciętna kąpiel to nawet 100 litrów wody. Ponadto wanna zajmuje więcej miejsca niż kabina prysznicowa, szczególną uwagę powinni na to zwrócić posiadacze mniejszych łazienek.

Prysznic to rozwiązanie bardziej ekologiczne pod względem zużycia wody. Dodatkowo średni czas wzięcia prysznica to około 5 minut, a więc zużyjemy dużo mniej wody niż w trakcie kąpieli w wannie. Dla osób starszych lub ograniczonych ruchowo prysznic (szczególnie bez brodzika) jest tez rozwiązaniem o wiele bardziej wygodnym i bezpiecznym. Minusem kabiny prysznicowej może być większa trudność w utrzymaniu czystości. Warto również pamiętać, że na silikonowych elementy, drzwiach i ścianach wykonanych z przezroczystych materiałów o wiele trudniej pozbyć się zacieków.

A może poszukać złotego środka? Wanna z parawanem jest świetnym kompromisem łączącym w sobie zalety dwóch wcześniej omówionych rozwiązań. Parawany występują w wielu wzorach i kolorach, a panel prysznicowy może stanowić element dekoracji łazienki. Jest to rozwiązanie jednocześnie nowoczesne i estetyczne. Parawan sprawdzi się w małych pomieszczeniach, nawet tych na poddaszach, gdzie często nie możemy pozwolić sobie na montaż oddzielnej wanny i kabiny prysznicowej. Niestety konieczność przejścia dużego progu, ze względu na wygodę i bezpieczeństwo nie pozwala na wykorzystanie tej alternatywy w przypadku seniorów czy osób z niepełnosprawnościami. Użytkownicy czasem skarżą się również na problemy z utrzymaniem parawanu w czystości. Mimo tych niedogodności rozwiązanie to można spotkać w coraz większej ilości łazienek.

Jeśli zdecydujecie się na to hybrydowe rozwiązanie, musicie w pierwszej kolejności wybrać odpowiedni rodzaj przesłony. Na rynku występują różne rodzaje parawanów: składany, czyli harmonijkowy, przesuwny oraz wahadłowy. Parawan składany zbudowany jest z kilku złączonych ze sobą paneli. Największą zaletą tego rozwiązania jest łatwość montażu i uniwersalność, która sprawia, że pasuje do każdego typu wanny. Inaczej jest w przypadku parawanów przesuwnych, które poruszają się po zamontowanych wcześniej prowadnicach. Najrzadziej wykorzystywanym rozwiązaniem są parawany wahadłowe, składające się z drzwi otwieranych na zewnątrz lub do wewnątrz przestrzeni kąpielowej. Z tego modelu można skorzystać jedynie przy wannach prostokątnych. Ale wybór rodzaju parawanu będzie zależał w głównej mierze od Waszych indywidualnych upodobań i oczekiwań.

Jeśli wciąż macie wątpliwości, które z tych rozwiązań najlepiej sprawdzi się w Waszej łazience, możesz skorzystać z pomocy wykwalifikowanych projektantów i doradców Galerii Łazienek EGEN w Lublinie.